Skip to content

1427 Edgemere AvenueForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block1192
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1372
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,372
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
32%
Improvement Value:$169,800
68%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,368+7.0%
2024$5,953+6.5%
2023$5,591+3.3%
2022$5,413+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 14277, Page 1308

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 13401, Page 634

Property Sale

SaleMulti
$98,700
DeedBook 5075, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1975