Skip to content

1423 Pershing AvenueForked River, NJ 08731

Built 1997

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block1199
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2318
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,318
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
28%
Improvement Value:$223,200
72%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,835+7.0%
2024$7,325+6.5%
2023$6,880+3.3%
2022$6,660+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,318DeedBook 16277, Page 122Recorded12/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 10093, Page 950

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 5437, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1997