Skip to content

1440 F StreetForked River, NJ 08731

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block1214
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3489
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,489
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
18%
Improvement Value:$388,700
82%
Total Assessment$471,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,953+7.0%
2024$11,175+6.6%
2023$10,484-7.3%
2022$11,304+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$507,300
DeedBook 12818, Page 1361

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 12279, Page 716

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 5413, Page 360