Skip to content

310 Nantucket RoadForked River, NJ 08731

Built 1989

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block121
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1056
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
45%
Improvement Value:$100,800
55%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607+7.0%
2024$4,307+6.5%
2023$4,045+8.1%
2022$3,742+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 18022, Page 675Recorded8/24/2020

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 15942, Page 128

Property Sale

Sale
$121,500

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 15942, Page 128Recorded11/17/2014

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5471, Page 177

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5054, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1989