Skip to content

317 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 1966

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block121
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1+AG 1260
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,260
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
41%
Improvement Value:$97,800
59%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,189+7.0%
2024$3,916+6.5%
2023$3,678+3.3%
2022$3,561+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 16717, Page 1056Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 13822, Page 717

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11415, Page 1391

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5664, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1966