Skip to content

1512 Pershing AvenueForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2020

Property Information

Block1229
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1552
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,552
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
38%
Improvement Value:$139,500
62%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702+7.0%
2024$5,330+6.5%
2023$5,006+3.3%
2022$4,847+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$293,500
DeedBook 13408, Page 897

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5360, Page 551

Property Sale

SaleMulti
$129,750
DeedBook 4780, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 4383, Page 377