Skip to content

1508 Arient RoadForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2012

Property Information

Block1265
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2UG 1500
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,500
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
41%
Improvement Value:$114,200
59%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,946+7.0%
2024$4,624+6.5%
2023$4,343+3.3%
2022$4,205+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$257,500
DeedBook 13357, Page 641

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 12177, Page 1547

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 11755, Page 37

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 5417, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1972