Skip to content

614 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block1483
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2UG 1488
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,488
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
36%
Improvement Value:$143,100
64%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,666+7.0%
2024$5,297+6.5%
2023$4,975+3.3%
2022$4,816+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 4100, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1972