Skip to content

1612 Beverly RoadForked River, NJ 08731

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$435,500
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block1266
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,252
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
43%
Improvement Value:$105,400
57%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,723+7.0%
2024$4,416+6.5%
2023$4,147+3.3%
2022$4,015+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$435,500
Sq Ft1,252DeedBook 20047, Page 1212Recorded6/23/2025

Property Sale

SaleMulti
$233,000
DeedBook 12301, Page 511

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 4297, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1980