Skip to content

1615 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1941

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block1266
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-2AG 1300
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,300
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
49%
Improvement Value:$90,900
51%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,513+7.0%
2024$4,219+6.5%
2023$3,963+3.3%
2022$3,836+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 17447, Page 729Recorded4/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 13718, Page 871

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 5678, Page 568

Property Sale

SaleMulti
$78,900
DeedBook 5422, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1941