Skip to content

1619 Beverly RoadForked River, NJ 08731

Built 1950

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jul 12, 2004

Property Information

Block1270
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class15
Description1.5SF-1UG 1362
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,362
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
42%
Improvement Value:$109,500
58%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,777+7.0%
2024$4,466+6.5%
2023$4,194+3.3%
2022$4,060+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 12211, Page 1559

Property Sale

SaleMulti
$93,830
DeedBook 5518, Page 472

Property Sale

SaleMulti
$94,500
DeedBook 4581, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1950