Skip to content

1632 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1958

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block1287
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 1368
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,368
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
35%
Improvement Value:$155,100
65%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,046+7.0%
2024$5,652+6.5%
2023$5,309+3.3%
2022$5,139+32.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 17607, Page 1513Recorded9/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1958