Skip to content

1725 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2006

Property Information

Block1292
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1824
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,824
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
43%
Improvement Value:$108,700
57%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,807+7.0%
2024$4,494+6.5%
2023$4,221+3.3%
2022$4,086+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5761, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 5458, Page 743

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 5355, Page 319

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 3787, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1966