Skip to content

1566 Dee RoadForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2012

Property Information

Block1230
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1844
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,844
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
37%
Improvement Value:$159,100
63%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,426+7.0%
2024$6,008+6.5%
2023$5,643+3.3%
2022$5,463+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 5001, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1975