Skip to content

507 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 2019

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Apr 23, 2019

Property Information

Block129
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-1AG 1624
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,624
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
32%
Improvement Value:$145,100
68%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,435+7.0%
2024$5,082+6.5%
2023$4,773+3.3%
2022$4,620+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 17452, Page 418Recorded4/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019