Skip to content

201 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 2016

Last Sale Price
$281,500
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block118
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 1624
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,624
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
32%
Improvement Value:$145,100
68%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,387+7.0%
2024$5,036+6.5%
2023$4,730+3.3%
2022$4,579+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$281,500
Sq Ft1,624DeedBook 17581, Page 243Recorded8/23/2019

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

DeedBook 16328, Page 273Recorded3/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 15854, Page 35Recorded7/22/2014

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 3544, Page 171