Skip to content

2001 Pineview RoadForked River, NJ 08731

Built 1930

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Nov 2, 1988

Property Information

Block1302
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 2217
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,217
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
39%
Improvement Value:$132,300
61%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,468+7.0%
2024$5,112+8.6%
2023$4,708+3.3%
2022$4,558+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4727, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1930