Skip to content

2036 Brookdale Park DriveForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block1302
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1BG 1508
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,508
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
36%
Improvement Value:$118,700
64%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,670+7.0%
2024$4,366+6.5%
2023$4,101+3.3%
2022$3,970+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 11065, Page 439

Property Sale

SaleMulti
$105,500
DeedBook 5325, Page 497

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 5301, Page 359

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 4825, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 4575, Page 375