Skip to content

2125 Pineview RoadForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Sep 8, 2000

Property Information

Block1310
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1232
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
41%
Improvement Value:$115,400
59%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,926+7.0%
2024$4,605+6.5%
2023$4,325+3.3%
2022$4,187+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 10190, Page 1548

Property Built

Built

Year Built: 1970