Skip to content

1327 Leguene AvenueForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$117,900
Last Sale Date
Aug 1, 1994

Property Information

Block1166
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1234
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,234
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
42%
Improvement Value:$118,400
58%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+7.0%
2024$4,795+6.5%
2023$4,503+3.3%
2022$4,360+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,900
DeedBook 5188, Page 305

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4798, Page 984

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 3942, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1978