Skip to content

1942 Sweetwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block1317
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0918
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage918
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
48%
Improvement Value:$64,300
52%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,157+7.0%
2024$2,952+6.5%
2023$2,772+3.3%
2022$2,684+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft918DeedBook 20169, Page 294Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft918DeedBook 17587, Page 1996Recorded8/29/2019

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 4762, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1959