Skip to content

1944 Sweetwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block1317
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,082
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,500
40%
Improvement Value:$126,500
60%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321+7.0%
2024$4,975+6.5%
2023$4,673+3.3%
2022$4,523+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$447,500
Sq Ft1,082DeedBook 19890, Page 1540Recorded12/31/2024

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,082DeedBook 16910, Page 1589Recorded10/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 11428, Page 82

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5089, Page 934

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4444, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1986