Skip to content

1742 Pineview RoadForked River, NJ 08731

Built 1999

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block1321
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1674
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,674
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
31%
Improvement Value:$182,400
69%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+7.0%
2024$6,275+6.5%
2023$5,894+3.3%
2022$5,706+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 15706, Page 1598Recorded12/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1999