Skip to content

1757 Whitcomb RoadForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$41,000
Last Sale Date
Aug 29, 1979

Property Information

Block1321
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2260
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
29%
Improvement Value:$211,600
71%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,541+7.0%
2024$7,050+6.5%
2023$6,622+3.3%
2022$6,410+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 3853, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1973