Skip to content

1747 Pineview RoadForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block1322
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class15
Description0720
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage720
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
40%
Improvement Value:$121,300
60%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,164+7.0%
2024$4,828+6.5%
2023$4,535+3.3%
2022$4,390+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$221,000
Sq Ft720DeedBook 17525, Page 298Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$86,500

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 17378, Page 1102Recorded2/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$31,900
DeedBook 3580, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1967