Skip to content

1738 Edgewood RoadForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Jun 28, 1978

Property Information

Block1322
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,487
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
40%
Improvement Value:$121,500
60%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,881+7.3%
2024$4,547+6.9%
2023$4,256+3.5%
2022$4,112+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 3729, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1965