Skip to content

1764 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Vacant Land

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block1326
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage572
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$67,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,710+6.9%
2024$1,599+6.5%
2023$1,502+3.3%
2022$1,454+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft572DeedBook 15931, Page 1706Recorded11/5/2014

Property Sale

SaleMulti
$34,900
DeedBook 4148, Page 759