Skip to content

1728 Serpentine DriveForked River, NJ 08731

Built 1929

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Apr 29, 1993

Property Information

Block1326
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-1UG 1083
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
52%
Improvement Value:$81,200
48%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,275+7.0%
2024$3,997+6.5%
2023$3,754+3.3%
2022$3,634+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5062, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1929