Skip to content

1771 Longwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block1335
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF-S-1AG 2816
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,816
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
27%
Improvement Value:$230,100
73%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+7.0%
2024$7,417+6.5%
2023$6,966+3.3%
2022$6,744+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 10131, Page 425

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4993, Page 773

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook 4352, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1975