Skip to content

429 Brentwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2001

Property Information

Block1615
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2817
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,817
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$247,400
70%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+7.0%
2024$8,348+6.5%
2023$7,841+3.3%
2022$7,591+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970