Skip to content

2101 Deerhead Lake DriveForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block1339
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1423
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,423
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
39%
Improvement Value:$124,400
61%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,139+7.0%
2024$4,804+6.5%
2023$4,512+3.3%
2022$4,368+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,423DeedBook 17028, Page 1941Recorded2/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 14575, Page 775

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 13553, Page 1777

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 12311, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1973