Skip to content

717 Bahama DriveForked River, NJ 08731

Built 1958

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Jan 10, 1990

Property Information

Block134
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-1AG 1512
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,500
62%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,979+7.0%
2024$4,655+6.5%
2023$4,372+3.3%
2022$4,233+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4813, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1958