Skip to content

268 Central Lake AvenueForked River, NJ 08731

Built 1955

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block1420
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class15
Description1SF-O 1464
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
37%
Improvement Value:$87,800
63%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,548+7.0%
2024$3,317+6.5%
2023$3,115+3.3%
2022$3,016+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 15409, Page 405

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5130, Page 740

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4289, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1955