Skip to content

1802 Ravine DriveForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2010

Property Information

Block1351
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1BSM 1734
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
38%
Improvement Value:$138,800
62%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,671+7.0%
2024$5,302+6.5%
2023$4,980+3.3%
2022$4,821+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973