Skip to content

1815 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1977

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block1352
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0720
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage720
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
46%
Improvement Value:$63,500
54%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,967+7.0%
2024$2,774+6.5%
2023$2,605+3.3%
2022$2,522+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900
Sq Ft720DeedBook 19541, Page 1356Recorded11/17/2023

Property Sale

SaleMulti
$82,900
DeedBook 10102, Page 1899

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 5175, Page 980

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 4218, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1977