Skip to content

1851 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block1359
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1364
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,364
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
40%
Improvement Value:$124,400
60%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,243+8.3%
2024$4,842+6.5%
2023$4,548+3.3%
2022$4,403+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 17225, Page 1166Recorded8/30/2018

Property Sale

SaleMulti
$123,900
DeedBook 5533, Page 279

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 4990, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$10,500
DeedBook 3753, Page 466