Skip to content

1820 Serpentine PlaceForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$65,500
Last Sale Date
Mar 3, 1993

Property Information

Block1359
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage861
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
53%
Improvement Value:$73,000
47%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,928+7.0%
2024$3,672+6.5%
2023$3,449+3.3%
2022$3,339+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 5064, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1970