Skip to content

1801 Ravine DriveForked River, NJ 08731

Built 1976

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 6, 2015

Property Information

Block1360
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2UG 2723
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,423
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
23%
Improvement Value:$300,900
77%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,855+7.0%
2024$9,213+6.5%
2023$8,653+15.2%
2022$7,511+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft3,423DeedBook 16131, Page 1492Recorded7/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1976