Skip to content

1831 Serpentine DriveForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Date
May 21, 1986

Property Information

Block1360
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1666
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,666
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
38%
Improvement Value:$144,100
62%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,907+7.0%
2024$5,522+6.5%
2023$5,186+3.3%
2022$5,021+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,500
DeedBook 4425, Page 818

Property Sale

SaleMulti
$35,500
DeedBook 3658, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1973