Skip to content

1811 Allwood PlaceForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Jun 26, 2003

Property Information

Block1362
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
43%
Improvement Value:$107,500
57%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,777+7.0%
2024$4,466+6.5%
2023$4,194+3.3%
2022$4,060+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$174,900
DeedBook 11630, Page 858

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 5464, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1970