Skip to content

1834 Longwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block1362
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-1AG 1638
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,638
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
33%
Improvement Value:$165,800
67%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,254+7.0%
2024$5,847+6.5%
2023$5,491+3.3%
2022$5,316+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$237,000
Sq Ft1,638DeedBook 17575, Page 1021Recorded8/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4974, Page 501

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 4383, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1985