Skip to content

2085 Brookdale Park DrForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 6, 2021

Property Information

Block1366
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class15
Description1SF-1BSMTG 0990
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage990
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
36%
Improvement Value:$109,400
64%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,300+7.0%
2024$4,020+6.5%
2023$3,776+3.3%
2022$3,655+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 17276, Page 1854Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 16114, Page 1695Recorded6/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$140,900
DeedBook 10857, Page 1945

Property Built

Built

Year Built: 1971