Skip to content

2084 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block1366
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 1600
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
33%
Improvement Value:$124,900
67%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+7.0%
2024$4,387+6.5%
2023$4,121+3.3%
2022$3,989+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 10677, Page 1515

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 4103, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1968