Skip to content

2093 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block1367
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1877
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,877
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
33%
Improvement Value:$168,500
67%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,398+7.0%
2024$5,982+6.5%
2023$5,618+3.3%
2022$5,439+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,877DeedBook 20030, Page 860Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$292,500
Sq Ft1,877DeedBook 19909, Page 1281Recorded1/23/2025

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 15424, Page 804

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 11822, Page 1103

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

SaleMulti
$8,900
DeedBook 3604, Page 336