Skip to content

2091 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 14, 2015

Property Information

Block1367
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 1876
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,876
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
29%
Improvement Value:$203,200
71%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,252+7.0%
2024$6,780+6.5%
2023$6,368+3.3%
2022$6,165+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 16219, Page 409Recorded10/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$262,000
DeedBook 11122, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 4668, Page 38