Skip to content

2225 Longwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block1374
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1621
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,181
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
38%
Improvement Value:$130,900
62%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+7.0%
2024$5,020+6.5%
2023$4,715+9.3%
2022$4,314+18.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,181DeedBook 17721, Page 69Recorded12/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4678, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1971