Skip to content

2219 Longwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block1374
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-UG 1363
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,363
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
42%
Improvement Value:$120,300
58%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,215+7.0%
2024$4,875+6.5%
2023$4,579+3.3%
2022$4,433+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,363DeedBook 18337, Page 800Recorded2/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 5453, Page 913

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5069, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1972