Skip to content

2202 Longwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jan 28, 1993

Property Information

Block1375
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1126
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,126
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
43%
Improvement Value:$111,300
57%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,699+16.8%
2024$4,024+6.9%
2023$3,764+3.5%
2022$3,636+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5039, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook 4407, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1970