Skip to content

1823 Serpentine PlaceForked River, NJ 08731

Built 1997

Last Sale Price
$132,900
Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block1375
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1836
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
34%
Improvement Value:$155,200
66%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,985+7.0%
2024$5,596+6.5%
2023$5,255+3.3%
2022$5,088+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,900
DeedBook 5473, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$17,500
DeedBook 4833, Page 238