Skip to content

2224 Brookdale Park DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 29, 2002

Property Information

Block1385
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 2272
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,272
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
35%
Improvement Value:$134,200
65%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,197+7.0%
2024$4,859+6.5%
2023$4,563+3.3%
2022$4,418+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 10846, Page 951

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 3937, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1968